Sådan bor vi

Du bor med forskellige linjer

Drenge bor med drenge og piger bor med pigerne, men gangene er blandet med både pige- og drengeværelser.

Langt de fleste elever bor på tremands-værelser med eget bad og toilet.

Små værelser med køjeseng og briks
På tremandsværelserne er der en køjeseng og en almindelig briks. Værelserne er ikke så store, men hyggelige. Derfor gælder det om at få aftalt nogle gode oprydningsrutiner med sine sine roommates.

Eleverne sørger selv for både oprydning og rengøring af værelset og bad/toilet. En kontaktlærer til hvert værelse holder øje og støtter eleverne i den daglige oprydning og rengøring.

Internet på værelset
Der er wifi på værelset, så du kan lave lektier og holde forbindelse med venner og familie fra din egen computer.

Det er en god ide at aftale med værelseskammerater, hvordan i sammen ønsker at indrette værelset. Der er ikke plads til ret meget, så tag kun mindre hyggeting med som plakater, fotos og lignende.

Eget skab og safe-box
I entreen får du dit eget skab med lås, hvor du kan opbevare mere personlige ting. Desuden får du din egen safe-box på værelset.